24 Μαρτίου 2019

Σε τροχιά Final Four ο Κέρκης Μαραθοκάμπου

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη με 0-3 σετ (για τις θέσεις 1-4 του Α'2 υποομίλου) πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου απέναντι στην ομάδα "Νέοι Βύρωνος", στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο «Τ.Παπαγεωργίου».
Με αυτή την νίκη ο Κέρκης βρίσκεται ήδη στο Final Four,όπου θα μπορέσει να διεκδικήσει το εισιτήριο που οδηγεί στην άνοδο (την επόμενη αγωνιστική περίοδο)της Volley League.
Ρεπορτάζ:Ηλιάνα Τζούφα

Στο πρώτο σετ αν και οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ(στο 6-6),η ομάδα της Σάμου κατάφερε σταδιακά να αυξήσει την διαφορά από τους αντιπάλους της έως και 5 πόντους (στο 11-16)και να κερδίσει με 18-25.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι παρ'ότι βρέθηκαν για λίγο πίσω στο σκορ(στο 3-2)κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά για το υπόλοιπο του σετ ,κερδίζοντας το με 18-25.

Στο τελευταίο σετ η ομάδα του Μαραθοκάμπου ήταν μπροστά καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει την διαφορά της από την γηπεδούχο ομάδα και να πάρει το σετ με 18-25.

Στο άλλο παιχνίδι(του ίδιου ομίλου) η ομάδα της Δραπετσώνας κέρδισε στην έδρα της με 3-1(25-22,21-25,25-19,25-23)σετ την ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο επόμενος αγώνας του Κέρκη Μαραθοκάμπου με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο(30/03) στις 19:00 στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέος.

Υπενθυμίζεται ότι οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση (από τον Α'1 και Α'2 υποόμιλο)στο τελικό βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος 1-4 θα οδηγηθούν σε αγώνες μπαράζ, όπου εκεί θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Volley League.
Συγκεκριμένα, οι ομάδες που θα παλέψουν για την άνοδο είναι από τον Α'1 υποόμιλο η Ροδίων Άθλησις και ο ΟΦΗ και από τον Α'2 υποόμιλο ο Κέρκης Μαραθοκάμπου ενώ την τέταρτη θέση διεκδικούν η Δραπετσώνα και ο Απόλλωνας Σμύρνης.