4 Μαρτίου 2019

Με το δεξί στα Play Off ο Κέρκης Μαραθοκάμπου

Με θετικό πρόσημο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα play off(για τις θέσεις 1-4 του Α'2 υποομίλου) η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου μετά την νίκη της με 3-1 σετ απέναντι στην ομάδα"Νέοι Βύρωνος".Ο αγώνας της πρώτης αγωνιστικής των play off διεξήχθη το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο Βαθέος.
Ρεπορτάζ:Ηλιάνα Τζούφα

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 12-11,που πήρε το προβάδισμα ο Κέρκης Μαραθοκάμπου ανοίγοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι την μεταξύ τους διαφορά στους 6 πόντους.
Στη συνέχεια η "Νέοι Βύρωνος"μείωσαν σε 18-12 ωστόσο, η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου επικράτησε με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κέρκη αν και βρέθηκε για λίγο πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με διαφορά 5 πόντων.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την μεταξύ τους απόσταση με ένα σερί 5-0 (στο 21-14), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κέρδισαν με 25-19.

Στο τρίτο σετ του παιχνιδιού η ομάδα του Μαραθοκάμπου προηγήθηκε και παρέμεινε μπροστά ως το 19-18,που ήρθε η ισοφάριση απο την ομάδα του Μάριου Παπαδούρη αλλά και η νίκη με 21-25, κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά των σετ.

Στο τελευταίο σετ η ομάδα του Κέρκη προηγήθηκε ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της από την αντίπαλη ομάδα από 7(στο 14-7) έως και 10 πόντους (στο 18-8) και να πάρει το σετ με 25-17.

Στο άλλο παιχνίδι(του ίδιου ομίλου)ο Απόλλωνας Σμύρνης νίκησε στην έδρα του με 3-2(22-25,26-24,15-25,26-24,15-6)σετ την ομάδα της Δραπετσώνας.

Ο επόμενος αγώνας του Κέρκη Μαραθοκάμπου με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (9/03) στις 19:00 στο κλειστό της Ριζούπολης.