14 Απριλίου 2019

ΟΦΗ και Ελπίς Αμπελοκήπων στα σαλόνια της Volley League!

Στον μεγάλο τελικό του τουρνουά ανόδου του Α'ομιλου της Α2 ανδρών που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο «Στ.Καλαϊτζής» η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ κέρδισε με 3-0 σετ τον Κέρκη Μαραθοκάμπου και πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία της το εισιτήριο που οδηγεί (την επόμενη αγωνιστική περίοδο) στα σαλόνια της Volley League.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 20-20,που πήρε το προβάδισμα ο ΟΦΗ με ένα σερί 5-0 και το σετ με 25-20.
Στο δεύτερο σετ οι τυπικά φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 7-7 ωστόσο η ομάδα της Κρήτης διεύρυνε σταδιακά την μεταξύ τους διαφορά από 3 (στο 18-15) ως 6 πόντους (στο 23-17), κερδίζοντας έτσι με 25-19.

Στο τελευταίο σετ η ομάδα του Μαραθοκάμπου δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά των 10 πόντων από τον ΟΦΗ που από την αρχή είχε το προβάδισμα ενώ κατά τη διάρκεια του σετ ανέβασε την διαφορά στους 5 (στο 12-7) και αργότερα στους 10 πόντους (στο 20-10).
Οι Κρητικοί με την κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-15 πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο ανόδου στην Α1 Εθνική Κατηγορία.
Στον μικρό τελικό του Α' ομίλου η Δραπετσώνα ηττήθηκε με 2-3 (25-23,25-14,20-25,18-25,8-15) σετ από την ομάδα του Ροδίων Άθλησις.
Στο Β' όμιλο η Ελπίς Αμπελοκήπων επικράτησε με 2-3 (21-25, 23-25, 25-23, 25-19, 16-18 )σετ επί της ΧΑΝΘ και πήρε και αυτή για πρώτη φορά στην ιστορία της το εισιτήριο ανόδου για την Volley League.Ο αγώνας διεξήχθη στο «Μ. Τσικίνας».

Τα σετ(3-0):25-20,25-19,25-15
Διαιτητές:Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος
ΟΦΗ(Ζλατιλίδης):Μονιάκης,Τζελάτι, Κομητούδης, Εφραιμίδης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος, Μπάσης, Καρασαββίδης (λ), Τεφτσής (λ), Καρατζάς,Μύρος
ΑΣ Κέρκης(Παπαδόπουλος):Χατζηνικολάου,
Περγάμαλης, Πολυχρονιάδης(λ), Παπακυριάκου ,Αδαμόπουλος ,Αγγελής, Κατσακούλας Αλεξίου ,Γεωργίου ,Ιατρόπουλος, Κοντοκώστας(λ) ,Κνήτης

Ρεπορτάζ:Ηλιάνα Τζούφα
Photo Credits:Ε.Ο.ΠΕ

Το σύστημα διεξαγωγής της Pre League Ανδρών

Sports News Samos Εγκρίθηκε το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος της Pre League Ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022. Αναλυτικά: ...