11 Δεκεμβρίου 2022

Κέρκης Σάμου: Πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Με 3-2 σετ επικράτησε η ομάδα βόλεϊ του Κέρκη Μαραθοκάμπου Σάμου απέναντι στην Α.Ε.Κ., στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League ανδρών.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-12 με την ομάδα του Κέρκη Μαραθοκάμπου να καταφέρνει να μειώσει στους δύο πόντους τη διαφορά (16-18) και να ισοφαρίσει λίγο αργότερα  σε 21-21, κερδίζοντας έτσι και το σετ με 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 5-6 , ανοίγοντας στην συνέχεια την μεταξύ τους διαφορά στους τέσσερις πόντους (13-9). Ωστόσο η Ένωση κατάφερε να μειώσει (σε 20-17) ,να ισοφαρίσει (σε 20-20) και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ κερδίζοντας με 24-26.Ισοφαρίζοντας σε 1-1 στη σειρά των σετ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, κερδίζοντας το σετ με 18-25 και το προβάδισμα στη σειρά των σετ σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την μεταξύ τους διαφορά να μην υπερβαίνει τους δύο πόντους. Ωστόσο η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου κατάφερε να κερδίσει με 26-24 και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ .

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού οι ομάδα του Κέρκη Μαραθοκάμπου Σάμου δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα με 9-3 , πήρε το σετ με 15-9 κάνοντας έτσι το 3-2 σετ. Με αυτή την νίκη η ομάδα της Σάμου βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς. Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Καλαμάτα 80 έχοντας το απόλυτο και στην τρίτη θέση η ΑΕΚ.

Τα σετ (3-2) :27 - 25,24 - 26, 18 - 25, 26 - 24, 15 - 9

Διαιτητές : Φραγκάκης, Οικονόμου Β.
Παρατηρητής: Μαυρικιδης